Szukaj

Wystawa archiwalnych zdjęć zaprezentowana w Terespolu
Autor: Katarzyna Rabczuk / 12-02-2013

Projekt „Uczmy się tolerancji na błędach historii”, w ramach programu „Młodzież w działaniu”, który realizuje Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, był już przedstawiany  w Lublinie, Chełmie i Białej Podlaskiej. Jednym z rezultatów projektu jest, prezentowana na tych spotkaniach, wystawa archiwalnych i aktualnych fotografii, które ukazują losy wywiezionych osób. I to właśnie ta część projektu została zaprezentowana 2 i 3 lutego podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.

Festiwal, jak co roku, cieszył się dużą popularnością. Na scenie zaprezentowało się 15 chórów pierwszego dnia (2 lutego) i porównywalnie - drugiego. Wystąpiły chóry z Ukrainy, Białorusi i Polski, prezentując bogatą, wschodniosłowiańską tradycję kolędowania. Uroczystego rozpoczęcia dokonał Jego Ekscelencja Arcybiskup Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Jacek Danieluk - burmistrz Miasta Terespol.

Do tej pory spotkania w Lublinie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego, w Chełmie w Chełmskim Centrum Kultury Prawosławnej oraz w Białej Podlaskiej, również w Centrum Kultury Prawosławnej zgromadziły wielu zainteresowanych, wśród których byli przedstawiciele władz miast, konsulatu Ukrainy, środowisk akademickich, duchowieństwo oraz wierni, a także osoby, będące świadkami wydarzeń 1947 roku. Ze wzruszeniem oglądali fotografie, odnajdując na nich znajomych, sąsiadów, a nawet siebie. Podobnie było podczas festiwalu w Terespolu.

Prezentacja wystawy na terespolskim festiwalu odbyła się dzięki gościnności organizatorów - Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Fundacji Dialog Narodów, Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu oraz  Nadbużańskiego Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu, za co im bardzo serdecznie dziękujemy.


Projektu „Uczmy się tolerancji na błędach historii” finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.


Zdjęcia z festiwalu: Rafał Stepaniuk