Szukaj

Projektowa wystawa fotografii ujrzała światło dzienne
Autor: Joanna Iwaniuk / 03-12-2012

Unijny projekt „Uczmy się tolerancji na błędach historii” realizowany przez Bractwo Młodzieży Diecezji  Lubelsko – Chełmskiej powoli dobiega końca. Po warsztatach dziennikarskich, wyjeździe plenerowym przyszedł czas na pierwsze, widoczne rezultaty.

1 grudnia w Lublinie, a 2 grudnia w Chełmie miały miejsce pierwsze spotkania podsumowujące projekt. Zaprezentowana została na nich wystawa fotografii archiwalnych jak i aktualnych. Wystawę tworzą  44 fotografie ukazujące życie ludzi przed wysiedleniem, na Ziemiach Odzyskanych, jak również po powrocie w rodzinne strony. W tamtym czasie mało kto posiadał aparat, tym bardziej nie myślał o robieniu zdjęć w tak dramatycznym momencie , dlatego też fotografie nie przedstawiają załadowanych wozów czy odjeżdżających pociągów. Oprócz zdjęć zebranych z rodzinnych albumów w wystawie znalazły się aktualne fotografie osób, pamiętających akcję „Wisła”. Wtedy mieli po kilka lub kilkanaście lat, dziś to już doświadczeni, starsi ludzie. Dwóm pierwszym spotkaniom podsumowującym towarzyszyła również prezentacja książki pana Eugeniusza Misiły dotycząca akcji „Wisła”.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy. Autorom zdjęć : o. Sofroniuszowi z monasteru w Jabłecznej, Małgorzacie Nazaruk, Mateuszowi Śliwskiemu, Katarzynie Waszkiewicz oraz wszystkim, którzy przekazali nam  archiwalne fotografie. Galeria nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie pomoc pana Tadeusza Żaczka, który zajął się obróbką i wywołaniem zdjęć. Podziękowania należą się również młodzieży, która pomagała przy składaniu i rozstawianiu wystawy.
Spotkania podsumowujące projekt planowane są jeszcze w innych miejscach diecezji.  Te styczniowe oprócz wystawy,  prezentować będą przygotowywaną książkę, zawierającą wspomnienia ofiar akcji „Wisła”.