Szukaj

1/2 warsztatów, 100% pozytywnej energii i 200 pomysłów na minutę
Autor: Joanna Iwaniuk / 10-09-2012

Warsztaty dziennikarskie to brzmi poważnie. Ale to także świetna zabawa, o czym przekonała się prawie trzydziestoosobowa grupa młodzieży. W Białej Podlaskiej, 8 września młodzi ludzie mieli okazję przekonać się, jak pracują zawodowi dziennikarze. A przy okazji poznali wiele nowych osób, bo w projekcie „Uczmy się tolerancji na błędach historii”, w ramach którego zostały zorganizowane warsztaty wzięli udział ludzie w różnym wieku, z różnych diecezji, a także różnego wyznania.

Dlaczego warsztaty dziennikarskie?
Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej bierze udział w finansowanym przez Komisję Europejską programie „Młodzież w działaniu”. I jak sama nazwa wskazuje postanowiło zadziałać. Warsztaty mają na celu przygotowanie do plenerowego wyjazdu na Warmię i Mazury, podczas którego młodzi przeprowadzą wywiady, spiszą wspomnienia ludzi wysiedlonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Z zebranych materiałów powstanie wystawa fotograficzna oraz publikacja w formie książki.

Pierwsza część w Białej
Zebranych w sobotni poranek w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej powitała koordynatorka projektu, Katarzyna Sawczuk. Krótko o etyce dziennikarskie we słowie wstępu powiedział dyrektor centrum, ksiądz Andrzej Pugacewicz. Następnie przemówił duchowy opiekun bractwa, ksiądz Marcin Gościk oraz Joanna Osypiuk, reprezentująca Fundację Dialog Narodów – organizację wspierającą projekt. Po krótkiej integracji uczestników, rozpoczęła się właściwa część warsztatów. Najpierw matuszka Monika Gościk opowiedziała o fenomenie „Istocznika”. Bractwowa gazeta od kilku kserowanych kartek na przestrzeni lat ewoluowała w kwartalnik, który wychodzi w nakładzie 1500 egzemplarzy. Jest rozpoznawalna i doceniana nie tylko na terenie Lubelszczyzny, ale również całej Polski. Sukces „Istocznika” jest przykładem na to, że nie trzeba być profesjonalnym dziennikarzem i mieć drogiego sprzętu, wystarczy pasja i zaangażowanie, aby powstała ciekawa gazeta - wizytówka nie tylko młodzieży, ale całej diecezji.

Profesjonaliści - amatorom
Po prezentacji kwartalnika uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedni z panem Dariuszem Kotlarzem, redaktorem naczelnym Kuriera Lubelskiego mówili o dziennikarstwie prasowym. Młodzież dowiedziała się, jak należy się przygotować do napisania artykułu. Mogli nawet poczuć się jak dziennikarze i do wcześniej przygotowanego tekstu napisać lead i tytuł. Okazało się, że wcale nie jest to takie łatwe zadanie. Druga grupa w tym samym czasie miała zajęcia z panem Marcinem Superczyńskim, wieloletnim dziennikarzem Radia Lublin, obecnie wykładowcą KUL-u oraz redaktorem Prawosławnego Radia Internetowego. Prowadzący zdradził młodzieży kilka wskazówek, np. jak rozmawiać z ludźmi, jakie pytania zadawać, jak nagrywać. Czyli wszystko to, co przyda się uczestnikom w niedalekiej przyszłości, podczas wyjazdu plenerowego. Dodatkowo, każdy mógł oswoić się z obecnością dyktafonu i udzielić krótkiego wywiadu. Po obiedzie nastąpiła zamiana grup.

Najważniejsze: przygotowanie…
Jak powtarzali nam zaproszeni goście, 80% dobrego materiału to odpowiednie przygotowanie i zebranie informacji. Dlatego też Olga Kuprianowicz przedstawiła uczestnikom w dokładnie przygotowanej prezentacji najważniejsze daty i przyczyny akcji „Wisła”, z którą związany jest cały projekt. Młodzież również w energetycznych, pomarańczowych teczkach, promujących projekt dostała artykuł o tych tragicznych wydarzeniach i przykładowe pytania w języku ukraińskim.

Czas podsumowań
Warsztaty zakończyły się ewaluacją. Młodzież opowiadała, czego dowiedziała się na warsztatach, co ją zaskoczyło, co się jej spodobało. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że projekt to świetna sprawa. Oglądając krótki materiał filmowy promujący program „Młodzież w działaniu”, uczestnicy przekonali się, że brak środków finansowych wcale nie jest problemem. Wystarczą chęci, zaangażowanie, dobry pomysł i humor. Bo jak powszechnie wiadomo chcieć to móc!


Zaproszenie do Lublina
Następne warsztaty już w sobotę, 15 września w Lublinie. Możesz jeszcze dołączyć do tej grupy pomysłowych, pełnych energii młodych ludzi. Zajęcia będą dotyczyły m.in. dziennikarstwa internetowego, fotoreportaży oraz komunikacji interpersonalnej. Dopisywać można się do środy u koordynatorki projektu pisząc na maila: sawczukatarzyna@gmail.com.


Zdjęcia: Mateusz Śliwski