Szukaj

Prezentacja projektu w Białej Podlaskiej
Autor: Katarzyna Sawczuk / 10-12-2012

Grupa inicjatywna projektu „Uczmy się tolerancji na błędach historii” po udanych prezentacjach w Lublinie i Chełmie zagości w Białej Podlaskiej. Spotkanie podsumowujące europejski projekt realizowany przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej odbędzie się 21 grudnia o godz. 18 w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej.

Projekt „Uczmy się tolerancji na błędach historii” połączył pokolenia – młodzieży i seniorów, wysiedlonych w młodości z Południowego Podlasia i Chełmszczyzny na Ziemie Odzyskane. Mało znany temat akcji „Wisła”, czyli przymusowych deportacji społeczności ukraińskiej w 1947 r. stał się punktem wyjścia do realizacji różnych działań. Młodzież zorganizowała warsztaty dziennikarskie, wyjazd plenerowy na Warmię i Mazury, przeprowadziła wiele wywiadów z ofiarami akcji oraz przygotowała wystawę archiwalnych i aktualnych fotografii. Wciąż pracuje jeszcze nad najważniejszym rezultatem projektu, czyli książką ze wspomnieniami uczestników deportacji.

Spotkanie poprowadzą młodzi ludzie należący do bractwa. Opowiedzą oni o tym, co się wydarzyło, gdy otworzyli zakurzone albumy swoich dziadków i zapytali ich o wysiedlenia oraz ile stresu, przeszkód do pokonania, a później wzruszeń i radości wiązało się z realizacją projektu. Zaprezentują również gotową już wystawę fotografii.

Spotkanie ma charakter otwarty i organizatorzy zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką społeczną, historyczną oraz projektami młodzieżowymi.

Biała Podlaska: piątek, 21 grudnia, godz. 18. Podlaskie Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Żytnia 14.

BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej organizuje prezentację we współpracy z Parafią Prawosławną pw. Świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlskiej. Spotkanie odbywa się w ramach realizacji projektu „Uczmy się tolerancji na błędach historii”, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.