Szukaj

"Ukrainska Besida" w Lublinie
Autor: Olga Kuprianowicz / 07-06-2012

W dniu Pięćdziesiątnicy – 3 czerwca 2012 r. w Lublinie odbyła się, jak co roku, Ukraińska Biesiada. Jest to święto ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina z okazji święta Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2011/2012 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie.

Uroczystości rozpoczęły się świąteczną Boską Liturgią z okazji święta Pięćdziesiątnicy w cerkwi parafialnej Parafii Prawosławnej pw. św. metr. Piotra (Mohyły) w Lublinie. Liturgia sprawowana była przez ks. mitrata Włodzimierza Chodaka i proboszcza parafii ks. prot. Mirosława Wiszniewskiego oraz diakona Aleksego Kucego. Po Liturgii odsłużona została wieczernia, na której czytane były „kolinoprykłonne” modlitwy.

Po południu świąteczne uroczystości przeniosły się do Ogrodu Botanicznego UMCS. Po odśpiewaniu troparionu święta Pięćdziesiątnicy, do gości zwrócili się organizatorzy: proboszcz parafii pw. św. metr. Piotra (Mohyły) w Lublinie ks. Mirosław Wiszniewski, prezes Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz oraz przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Paweł Bakunowicz.

Następnie rozpoczęło się zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie. Działa ona przy Parafii Prawosławnej pw. św. metropolity Piotra (Mohyły) w Lublinie i Towarzystwie Ukraińskim, dzieci uczą się w niej religii prawosławnej i ojczystego języka ukraińskiego. Na początku zaprezentowano program o święcie Pięćdziesiątnicy. Wychowankowie grupy przedszkolnej deklamowali wierszyki i śpiewali piosenki, które przygotowali pod opieką nauczycielki Ołeny Hajdamaki. Starsi uczniowie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej zaprezentowali przedstawienie o metropolicie Iłarionie (Ohijenko) – arcybiskupie chełmskim i podlaskim (w latach 40. XX w.) oraz wybitnym ukraińskim uczonym i tłumaczu Biblii. W tym roku minęła 130 rocznica urodzin i 40 rocznica śmierci tego hierarchy. Autorem scenariusza opartego na utworach metropolity Iłariona była Jarosława Szewczuk, która przygotowała uczniów wspólnie z nauczycielką Anną Fal.

Zwieńczeniem uroczystości zakończenia roku szkolnego 2011/2012 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie było wręczenie świadectw i nagród dla uczniów przez arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla i proboszcza parafii ks. M. Wiszniewskiego. Uczniowie podziękowali nauczycielom za ich pracę wręczając kwiaty.

W kolejnej części do uczestników zwrócili się zaproszeni goście. Arcybiskup lubelski i chełmski Abel podkreślił potrzebę działań służących zachowaniu własnej tradycji. Do zebranych przemówił także m. in. konsul generalny Ukrainy w Lublinie Władysław Kanewski.

Dalszą częścią programu był koncert muzyki ukraińskiej. Na scenie wystąpiły zespoły ukraińskie z Północnego Podlasia: zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna oraz trio „Pozytyv” z Bielska Podlaskiego wraz z Podlachian Folk Orchestra. Na zakończenie zagrał znany miejscowy zespół folkowy studentów ukraińskich Lublina „Chwyla”.

Po koncercie nastąpiło rozpalenie ognia i rozpoczął się śpiew pieśni ukraińskich przy ognisku. Była też okazja do upieczenia kiełbaski. Jednak nie był to koniec programu artystycznego. Gdy zaczęło się ściemniać, publiczność przeniosła się na pobliską polanę nad stawem, gdzie odbyło się przedstawienie teatralne „Kwiat paproci”. Zostało ono przygotowane z wykorzystaniem motywów z dramatu Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”. Aktorkami były ukraińskie uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie wraz z przyjaciółkami z Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie. Reżyserem spektaklu był Danyło Jaryj. Padający deszcz nie przeszkodził uczestnikom święta powrócić do ogniska, aby kontynuować wspólny śpiew pieśni ukraińskich.

Na tradycyjną imprezę lubelskiego ukraińskiego środowiska prawosławnego przybyli nie tylko wierni Parafii Prawosławnej pw. św. metropolity Piotra (Mohyły) w Lublinie, ale również wierni lubelskiej parafii katedralnej, kilkudziesięcioosobowa grupa z parafii chełmskiej, kilka osób z Białej Podlaskiej, a także polscy miłośnicy kultury ukraińskiej. W święcie uczestniczyli duchowni z Lublina i Chełma: ks. Jan Łukaszuk, ks. Włodzimierz Chodak, ks. Andrzej Konachowicz. Byli również obecni przedstawiciele wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz Urzędu Miasta Lublin, a także dyrektorzy lubelskich szkół, w których na co dzień uczą się uczniowie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie.